Osnivanje udruženja NOVI POČETAK i pravna bitka

U junu 2011. godine, žrtve trgovine ljudima u slučaju SerbAz osnovale su nevladinu organizaciju pod nazivom NOVI POČETAK i registrovale je kod Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine. Osnivanje ovog udruženja inicirano je i podržano od strane OIDHR-a, koji je aktivno doprineo prikupljanju relevantnih informacija za pokretanje pravnih postupaka protiv odgovornih u slučaju SerbAz. Udruženje NOVI POČETAK osnovano je s ciljem pružanja podrške, zastupanja i pomoći žrtvama trgovine ljudima, te je radilo na ostvarivanju pravde i odgovornosti za zločine počinjene protiv njih.

Uloga udruženja i njihova misija

Njihovi napori rezultirali su bazom podataka koja sadrži informacije o 656 žrtava trgovine ljudima. Prikupljeni podaci korišćeni su za pokretanje pravnih postupaka protiv počinitelja u slučaju SerbAz. 2012. godine, 33 preživjela iz slučaja SerbAz pokrenuli su postupak pred Evropskim sudom za ljudska prava protiv Azerbejdžana, tvrdeći da je država prekršila njihova prava prema članaku 4 Konvencije (koji se odnosi na zabranu prisilnog i obaveznog rada). Ova žalba označila je njihovu odlučnost da traže pravdu i da odgovorne strane snose odgovornost za kršenje njihovih osnovnih ljudskih prava.

Pokretanjem svoje tužbe pred Evropskim sudom za ljudska prava, preživjeli su željeli skrenuti pažnju na nepravdu koju su pretrpjeli i tražiti pravnu satisfakciju za štetu koju su pretrpjeli kao žrtve trgovine ljudima u svrhu radne eksploatacije.

Udruženje NOVI POČETAK specijalizovana je organizacija civilnog društva koja okuplja preživele trgovine ljudima. Kao jedna od rijetkih organizacija takvog tipa u kontekstu Bosne i Hercegovine i regiona, ima jedinstvenu poziciju u pružanju podrške i pomoći žrtvama ovog zločina. Iako je organizacija osnovana 2011. godine, njen razvoj negativno je uticao na uslove opisane u prethodnom dijelu. Period neaktivnosti NOVI POČETAK imao je negativan uticaj na njen razvoj. Trenutno je šest preživjelih aktivno uključeno u rad udruženja i ulažu napore da pokrenu razvoj i provedu nove aktivnosti. Unapređenjem svojih kapaciteta, organizacija ima za cilj rješavanje brojnih izazova s kojima se suočava.

Tokom perioda neaktivnosti, udruženje je izgubilo zamah, resurse i potencijalne prilike za proširenje svog uticaja. Međutim, uz predanost i angažman preživelih, postoji perspektiva za oživljavanje udruženja i prevladavanje izazova. Zahvaljujući svom specifičnom fokusu i predanosti preživelima trgovine ljudima s ciljem radne eksploatacije, NOVI POČETAK igra ključnu ulogu u zagovaranju njihovih prava, podizanju svijesti o trgovini ljudima i olakšavanju njihove rehabilitacije i ponovnog uključivanja u društvo. Pružanjem sigurnog prostora preživelima da podijele svoja iskustva, pristupe pravima i socijalnim uslugama, te dobiju bitne smjernice za unapređenje sigurnosti i kvaliteta života, udruženje služi kao vitalna podrška za one koji su preživjeli ili su u riziku od trgovine ljudima u svrhu radne eksploatacije.